https://kommunikaljjol.blog.hu/

Chewbacca védelem

A South Park sorozatból indult, mára már a valós életben is elterjedt meggyőző módszer a Chewbacca (Csubakka) védelem. Ideálisan könnyed téma hétvégére! Jerome „Séf bácsi” McElroy indította el a módszert, melynek lényege röviden ennyi: el kell érni azt, hogy a meggyőzendő hallgatóság…

Tovább olvasom

Életveszélyes biztonságérzet: a Peltzman hatás

Meglepő, de sokszor épp a biztonságérzet miatt döntünk kevésbé biztonságosan. A biztonsági eszközök hatására úgy érezzük, hogy olyan biztonságban vagyunk, ami már feljogosít bennünket arra, hogy felelőtlenek legyünk! Vagyis sokszor kockázatos helyzetekbe hozzuk magunkat akkor, ha sok biztonsági…

Tovább olvasom

Kommunikációs elemek a választási kampányokban I.

A szűkös erőforrás

Közelednek a választások, ami kommunikációs oldalról nagyon érdekes tud lenni. Sőt! A választási kampányoknak az alapja a kommunikáció. Ezért arra a kérdésre keressük a választ, hogy milyen módszerek alkalmazásával lehet meggyőzni emberek egész csoportját arról, hogy így vagy úgy döntsenek? Hogyan…

Tovább olvasom

Hogyan adjunk IDŐTÁLLÓ tanácsot a gyerekünknek?

Lássunk 2 lépéssel előre!

A szülők a legjobbat akarják a gyerekeknek, és folyamatosan tanácsokkal látják el őket. A szándék tökéletes, az eredmény sokszor mégis elmarad a kívánatostól. Hogy miért? Mert nem gondolkoznak 2 lépéssel előre - ahogy a jó sakkjátékosok teszik! Vegyünk egy szélsőséges példát, a dohányzást. Egyik…

Tovább olvasom

BIRG jelenség - a közösnek vélt dicsőség csapdája

Tudjuk jól, hogy szeretünk csoportba tartozni, és szeretünk elbüszkélkedni azzal is, ami nem feltétlenül a saját sikerünk, hanem egy csoportunké. Azé a csoporté, ahova mi tartozunk, vagy tartozni szeretnénk.  Mi a BIRG? Mindannyian őszintén vágyunk az elismerésre, ezért azt ott is begyűjtjük, ahol…

Tovább olvasom

Titokból reflektorfény - a Streisand hatás

Azt a jelenséget nevezzük Streisand hatásnak, amikor valaki megpróbál elrejteni egy információt, viszont ezzel éppen az ellenkező hatást éri el. Vagyis az adott információ így még érdekesebb lesz, még nagyobb érdeklődést vált ki. Egy ismerősömet  valaki felhívta egyszer telefonon. Csak annyit…

Tovább olvasom

Randevú ABC

6 kommunikációs tanács az első randevúra!

Az első randi mindig izgalmas. Bármi lehet belőle, akár a nagy Őt is megtalálhatjuk aznap, de akár kidobott idő is lehet az egész. Ami biztosan jó taktika, az az, ha ügyelünk a kommunikációra. Ezzel javítjuk az esélyeinket arra, hogy pozitív fényben tűnjünk fel. Ha más ok miatt nem lesz jó a randi,…

Tovább olvasom

Aktív hallgatás technika

A kapcsolatépítés aduásza!

Hogyan működik általában egy jó beszélgetés? Vagyis mindkét fél aktív, mesél magáról, reagának egymásra, egyik mondat hozza a másikat. Ha csak az egyik fél beszélne, akkor az unalmas lenne a másiknak, aki emiatt gyorsan elveszíthetné az érdeklődését a beszélgetés iránt. Vagyis hallgat, és nem is…

Tovább olvasom

Pygmalion hatás VS. gyereknevelés

A szavak erejét kár lenne lebecsülni - sőt, ez a blogom fő témája is. És mire érné meg jobban odafigyelni, mint a gyermekeink nevelésére és szavak ottani szerepére? Az előző cikkben már szerepelt a Pygmalion hatás, párkapcsolati oldalról. A gyereknevelés szempontjából nézve pedig talán még inkább…

Tovább olvasom

Pygmalion hatás - veszélyes önbeteljesítő jóslat

Párkapcsolat

Úgy viselkedünk másokkal, amilyennek a látottak alapján tartjuk őket. Ebben nincs semmi meglepő - eddig. Ekkor azonban belép a Pygmalion hatás, és a viselkedési mechanizmusban érdekes jelenséget tapasztalunk: ha az általunk megítélt emberek felé a véleményünket ki is mutatjuk, akkor ők szépen…

Tovább olvasom
süti beállítások módosítása